14 – 16 июня 2022 г.
15 червня у Фонді Бейлера (Базель, Швейцарія) відбулась презентація виставки «В епіцентрі бурі: модернізм в Україні 1900 – 1930-х», проведення якої заплановано на осінь 2022 року в Національному музеї Тиссена-Борнемісса у Мадриді, Іспанія.
Команда проєкту прагне довести самобутність українського модернізму, що довгий час перебував у тіні тогочасних російських мистецьких течій. Виставка стане глибинним дослідженням українського мистецтва XX століття, представленим у провідних мистецьких інституціях.
Директор Fondation Beyeler Сем Келлер відзначив важливість проєкту і висловив зацікавленість історією українського модернізму, що, на його думку, заслуговує більшої уваги та досліджень з боку міжнародних інституцій.
Куратори Костянтин Акінша, Катерина Денисова та Олена Кошуба-Вольвач розкрили мету проєкту: дослідити багатогранні особистості художників, історично відомих під прапором «російського авангарду», і визнати їх приналежність до українського мистецтва.
Міжнародні культурні інституції підтримують Україну у боротьбі за визнання українського модернізму. Гільєрмо Солана, художній директор Національного музею Тиссена-Борнемісса, Мадрид, під час свого виступу наголосив на важливості того, що зараз переглядається та переоцінюється значення українського мистецтва в цілому та модернізму зокрема. Музей Тиссена-Борнемісса виражає свою солідарність з Україною та пишається тим, що знаходиться в «епіцентрі» важливої події в мистецькому просторі.
Директорка Центру сучасного мистецтва М17 Наталія Шпитковська окреслила ключову мету для сучасної української та світової арт-спільноти: «Настав час відкрити, розрізнити та дізнатися більше про культуру, за яку зараз борються і вмирають українці».
Креативна директорка Українського інституту Тетяна Філевська зазначила, що Україна знаходиться в авангарді геополітичних змін, бореться за цінності свободи та гідності, за світове майбутнє, яке поставлене під загрозу російською агресією.
Британський колекціонер та експерт у галузі української модерністської традиції Джеймс Баттервік своїм виступом та презентацією привернув увагу до ролі українського художника Олександра Богомазова у світовому контексті.
Меценатка та партнерка проєкту Наталія Кола відмітила: «Визнання внеску України в модернізм є справою, близькою серцю фонду [Фонду Наталії Коли], і, як пристрасні прихильники мистецтва на все життя, ми маємо велику честь зіграти невелику роль у проведенні цієї виставки та дискурсу».
Український меценат та колекціонер Андрій Адамовський наголосив: «Проєкт, який ми організовуємо, є дуже символічним, адже батьківщина авангарду – Україна, і зараз дуже важливо підтримувати українське мистецтво».
На виставці будуть представлені унікальні експонати з провідних українських музеїв та державних і приватних колекцій Західної Європи (Великобританії, Німеччини, Нідерландів, Австрії). «В епіцентрі бурі: модернізм в Україні 1900 – 1930-х» буде реалізований у партнерстві з Національним художнім музеєм України та іншими українськими установами.
Партнерами презентації є Fondation Beyeler, Фонд Наталії Коли, Український інститут, АртКульт Фундація, Artelia consultancy (на чолі з Лілією Тіппетс), український проєкт «Strong & Precious» (на чолі з Ольгою Олексенко).
Організаторами презентації є благодійний фонд «Art for Victory UA» та Центр сучасного мистецтва M17 у Києві.
Щоб переглянути відеозвернення спікерів презентації, переходьте за посиланням на наш YouTube канал: