Open Call для митців: «Концентрація волі»

20 березня р – 20 квітня 2023 р.

20 березня стартує Open Call для участі в проєкті «Концентрація волі» в рамках XV платформи культурних ініціатив «Новітні спрямування».

Ідея проєкту — показати, як сучасне мистецтво розкриває українську візію волі, яка допомагає сьогодні українцям акумулювати свої сили для боротьби з російською окупацією.

«Сучасна історія дедалі більше нагадує битву характерів, в якій на перший план виходить питання політичної волі. До такого висновку спонукає війна. З перших днів вона випробовує на міцність волю всіх, хто на стороні України та демократії. На щастя, українцям вдалося не тільки вистояти, але й створити своєрідне силове поле народного гніву, до якого зараз залучені вже десятки мільйонів людей.

В цьому силовому полі свобода розкриває свій особливий зміст, який не завжди усвідомлюється у мирний час. Вона постає не як прагнення до безмежної влади, а, навпаки, як воля до колективного спротиву будь-якій тиранії.

Ще у ХІХ столітті Г. Гегель висловив ідею, що «Світовий Дух» спрямовує хід історії до подолання деспотії та усвідомлення людством цінності свободи.

Сьогодні все вказує на те, що «Світовий Дух» обрав саме Україну місцем битви двох полюсів, де вирішується подальша доля людства. З одного боку — архаїчна диктатура, яка тримається на брехні та насиллі, а з іншого — міжнародне громадянське суспільство, в якому віра в розум перемагає ксенофобію та варварство. І це не просто різні світогляди, це — різні цивілізаційні моделі, навколо яких тисячі років акумулюються протилежні вольові імпульси, що зійшлися зараз в епічній битві».

«На думку А. Шопенгауера, мистецтво знайомить особистість з трансперсональною уявою, в якій розкривається метафізична сутність «світової волі». І не так важливо, наскільки фантастичним є сюжет або настрій художнього твору, головне — які ідеї в нього вкладені, адже мистецтво здатне формувати не тільки емоційний інтелект, але й соціокультурну ідентичність».

«Ніщо так не пробуджує волю, як загроза брутального порушення особистих та культурних кордонів. Тому концентрація волі потребує не тільки безжалісної руйнації колоніалізму, але й ясного бачення того піднесеного та рідного світу, який протягом історії будується вільними людьми».

Ознайомитися з повним текстом концепції можна тут: https://www.newestdirections.com.ua/post/concentration_of_the_will

Організатори: Національна академія мистецтв України, Інститут проблем сучасного мистецтва, Центр сучасного мистецтва M17.

Керівники проєкту від інституцій: Андрій Пучков (НАМУ), Ігор Абрамович (ІПСМ), Наталія Шпітковська (M17) 

Куратори: Андрій Сидоренко, Ірина Яцик

Партнери: Art Support Fund, Natalia Shpytkovska Art Advisory, ArtHuss, Front-Art, Utico, Ulma.

Медіапартнери: Антиквар, МІТЄЦ, АртКурсив.

Демонстрація проєкту відбудеться одночасно у просторах трьох інституцій організаторів.

Заявки на участь приймаються до 20 квітня 2023 р. за допомогою онлайн форми: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe_tGh8J8nVD1dtVrNhPmOHJzYUZ5_2O72Rac40saMC2YBSkQ/viewform

Для додаткових питань: ipsmproject@gmail.com

Важливо, щоб заявка містила назву проекту / твору, концепцію, технічний опис та візуалізацію твору сучасного мистецтва, а також контакти та CV авторів (найбільш важливі творчі та біографічні події). До участі приймаються проєкти та твори, виконані у різних медіа: фотографія, цифрове мистецтво, графіка, інсталяція, живопис, відео, скульптура тощо.